ece inşaat logo
DEKORATİF DUVAR UYGULAMALARI

Baskı beton (baskı beton ya da baskılı beton) tüm mekanlar için tasarlanmış bir zemin kaplama sistemidir.

Dekoratif panel, adından da anlaşılacağı üzere dekorasyon sektöründe kullanılan özel panellerdir. Dekoratif motifler içeren bu malzemeler, iç mekan uygulamalarının yanı sıra aynı zamanda dış mekan dekorasyonlarında da sıklıkla kullanılmakta ve hazır panel olarak uygulandığı için montajları çok daha pratik bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle de son yıllarda dekoratif paneller, iç mekan uygulamalarında daha sık kullanılmaya başlanmasının ana nedeni düşük fiyatlara sahip olmasına rağmen kalitelerinin yüksek olması ve uygulamalarının çok daha kolay bir şekilde yapılmasıdır. Yine dekoratif panel, uygulandığı alanda son derece şık bir görünümün yakalanmasını sağlarken uzun ömürlü malzemelerdir. Dekoratif paneller ve fiyatları ise seçilen malzemeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.


resim

Dekorasyon panelleri kullanılan malzemeye göre isimlendirilirken en çok tercih edilenlerin başında taş duvar panelleri, ahşap duvar panelleri ve tuğla duvar kaplama panelleri ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle de son yıllarda doğal taş dekorasyon uygulamalarının çok daha fazla tercih edilmesi bu konuda daha ekonomik fiyat seçenekleri sunan doğal taş kaplama modellerinin diğer dekoratif panel uygulamalarının önüne geçmesine neden olmaktadır. Dekoratif duvar panel, farklı malzemeler ile üretilirken özellikle de sabit ölçülere sahip olmayan alanların dekore edilmesinde oldukça başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Dekoratif duvar panelleri, özel malzemeler olup duvarların üzerine yapıştırılan ince kaplama malzemeleri olarak üretilmektedir. Bu sayede uygulama alanında fazladan bir yer kaybına gerek kalmadan uygulama tamamlanmakta ve elde edilen sonuç kullanılacak gerçek malzeme ile birebir aynı olmaktadır.

resim

Yani dekoratif panel kullanılarak yapılacak olan bir tuğla duvar kaplama paneli ile tuğla duvarın kendisinin örülmesi sonucu elde edilecek görünüm birebir aynı olmakla beraber tuğla duvar panelleri hem çok daha kısa sürede monte edilmekte hem de tuğla örülmesi gibi aşırı kirliliğe neden olan inşaat safhalarına yer bırakmamaktadır. Üstelik fiyat karşılaştırması yapıldığında dekoratif panel çok daha ekonomik fiyat seçeneklerine sahiptir ve iç mekanlarda uygulandığı takdirde çok ince olduğu için mekanın daralması gibi sorunların da ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.